Madagaskar – Afrikas mærkelige ø

""
I samarbejde med Brugergruppen på Mødestedet er der tirsdagsforedrag om Madagaskar.
Date
Tid
13:00 - 15:30
Pris
Adgang: Gratis
Sted
Mødestedet
Bibliotek
Hårlev Bibliotek
Adresse

Bredgade 1
4652 Hårlev
Danmark

Madagaskars unikke dyre- og planteliv gør øen til én stor naturpark med halvørken og savanne, frodige bjergområder, hvide sandstrande, jungle og regnskove. Det er en naturrigdom, der ganske enkelt ikke findes magen til andre steder, og på grund af øens voldsomme befolkningstilvækst er det naturbeskyttende arbejde særdeles vigtigt.

Til foredraget hører vi om denne spændende ø, når biolog Uwe Lindholdt især fortæller om naturen fra en tur hertil i efteråret 2015.

Det er gratis at deltage, men tilmelding nødvendig.

Vi tager nogle gange billeder og videoer i forbindelse med arrangementer, og du kan derfor indgå i billeder og videoer, hvis du deltager i arrangementerne. Du kan selvfølgelig altid sige til fotografen, at du ikke vil med på billederne. Billeder/videoer bruger vi på vores hjemmeside, facebook eller pressen, når vi fortæller om vores arbejde. 
""